Redemptor Hominis

Weselmy siÄ™ i radujmy

Dzieñ ¦wiêto¶ci ¯ycia - 8 kwietnia 2013 r.

W dniu 8 kwietnia Ko¶ció³ prze¿ywa³ Dzieñ ¦wiêto¶ci ¯ycia. W tym dniu w sposób szczególny spogl±damy nie tylko na swoje ¿ycie, które jest wielkim darem Stwórcy. Nadarza siê te¿ dobra okazja, by zatroszczyæ siê o ¿ycie tych najbardziej bezbronnych, poczêtych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi zag³ada. W intencji dziecka zagro¿onego w ³onie matki zabiciem mo¿emy podj±æ Duchow± Adopcjê.

Ruch Duchowej Adopcji w Ko¶ciele katolickim zrodzi³ siê tu¿ po objawieniach Matki Bo¿ej w Fatimie, staj±c siê odpowiedzi± na wezwanie Maryi do modlitwy ró¿añcowej, pokuty i zado¶æuczynienia za grzechy, które najbardziej rani± jej Niepokalane Serce. W roku 1987 zosta³ przeniesiony do Polski.

Duchowa Adopcja jest modlitw± w intencji dziecka zagro¿onego zabiciem w ³onie matki. Trwa tyle, ile ci±¿a - 9 miesiêcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy ró¿añcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Osoba decyduj±ca siê na adopcjê duchow± nie wie, kim jest "jej" dziecko, jego imiê zna tylko Bóg. Wszyscy, którzy pragn± z³o¿yæ przyrzeczenia Duchowej Adopcji, mog± zrobiæ to w ko¶ciele podczas specjalnej Mszy ¶w., ale równie¿ prywatnie. W jakichkolwiek jednak okoliczno¶ciach i miejscach odbywa siê przyrzeczenie konieczne jest wype³nianie odpowiednich postanowieñ. Do modlitw mo¿na do³±czyæ dowolnie wybrane dobre postanowienia, np. czêsta spowied¼ i Komunia ¶w., czytanie Pisma ¦wiêtego, post o chlebie i wodzie, walka z na³ogami, pomoc potrzebuj±cym.

Duchow± Adopcjê mo¿e podj±æ ka¿dy - nawet osoby ¿yj±ce w zwi±zkach niesakramentalnych czy rozwiedzeni. Jedynie dzieci podejmuj± j± pod opiek± rodziców. Duchow± Adopcjê mo¿na podejmowaæ wielokrotnie, pod warunkiem wype³niania poprzednich zobowi±zañ. Nie mo¿na adoptowaæ wiêcej ni¿ jedno dziecko, bo Duchowa Adopcja dotyczy tylko jednej istoty ludzkiej, której imiê zna jedynie Bóg. Dzie³o Duchowej Adopcji przerywa d³uga przerwa w modlitwie - miesi±c, dwa. Wówczas nale¿y ponowiæ przyrzeczenie i staraæ siê go dotrzymywaæ.