Redemptor Hominis

Weselmy siÄ™ i radujmy

Dziesiêæ ko¶cio³ów jubileuszowych archidiecezji krakowskiej

"Jubileuszowy Rok Mi³osierdzia jest kolejnym darem, którego znakiem bêd± szeroko otwarte Bramy Mi³osierdzia. Musimy, jako biskupi i kap³ani, uczyniæ wszystko, aby ta duszpasterska szansa nie zosta³a zmarnowana" - mówi³ kard. Stanis³aw Dziwisz podaj±c informacjê o ¶wi±tyniach archidiecezji krakowskiej, które bêd± ko¶cio³ami jubileuszowymi w ¦wiêtym Roku Mi³osierdzia.

Oto ¶wi±tynie archidiecezji krakowskiej, w których wierni bêd± mogli uzyskaæ jubileuszowy odpust podczas Roku Mi³osierdzia.

• Katedra wawelska
  • bazylika Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny w Krakowie
  • sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia w £agiewnikach
  • sanktuarium ¶w. Jana Paw³a II na Bia³ych Morzach
  • sanktuarium Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile
  • ko¶ció³ Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu
  • sanktuarium Maryjno-Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej
  • bazylika Ofiarowania Naj¶wiêtszej Maryi Panny w Wadowicach
  • ko¶ció³ ¶w. Piotra i Paw³a w Wadowicach
  • sanktuarium Matki Bo¿ej Fatimskiej w Trzebini

"Pragnê, by jubileuszowy odpust by³ dla ka¿dego autentycznym do¶wiadczeniem mi³osierdzia Bo¿ego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, ca³kowicie zapominaj±c pope³niony grzech" - napisa³ papie¿ Franciszek w specjalnym li¶cie przed Jubileuszem Mi³osierdzia do przewodnicz±cego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Salvatore Fisichelli.
Ojciec ¦wiêty zaznaczy³, ¿e aby prze¿yæ i uzyskaæ odpust, wierni maj± odbyæ krótk± pielgrzymkê do Drzwi ¦wiêtych, otwartych w ka¿dej katedrze i w ko¶cio³ach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego, a tak¿e w czterech bazylikach papieskich w Rzymie, "na znak g³êbokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia". Jednocze¶nie papie¿ zarz±dzi³, by w sanktuariach, gdzie zosta³y otwarte Drzwi Mi³osierdzia, i w ko¶cio³ach, które tradycyjnie s± uznawane za jubileuszowe, by³a mo¿liwo¶æ uzyskania odpustu.
"Wa¿ne jest, aby ten moment by³ po³±czony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy ¶w. oraz refleksj± nad mi³osierdziem. Konieczne bêdzie, by tym celebracjom towarzyszy³o wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszê w sercu dla dobra Ko¶cio³a i ca³ego ¶wiata" - napisa³ papie¿ Franciszek.

Papie¿ nie zapomnia³ te¿ o ludziach chorych, starszych i samotnych, którzy czêsto nie s± w stanie wyj¶æ z domu i pielgrzymowaæ do Drzwi ¦wiêtych.
"Dla nich bêdzie wielk± pomoc± prze¿ywanie choroby i cierpienia jako do¶wiadczenia blisko¶ci z Panem, który w tajemnicy swojej mêki, ¶mierci i zmartwychwstania wskazuje g³ówn± drogê pozwalaj±c± nadaæ sens bólowi i samotno¶ci. Prze¿ywanie z wiar± i radosn± nadziej± tego momentu próby, poprzez przyjêcie Komunii ¶w. lub uczestniczenie w Mszy ¶w. i w modlitwie wspólnotowej, równie¿ za po¶rednictwem ró¿nych ¶rodków przekazu, bêdzie dla nich sposobem uzyskania jubileuszowego odpustu" - zarz±dzi³ Franciszek.